Vergi İadesi

Amerikan Vergisi’nin work and travel öğrencileri için hazırlamış olduğu özel bölüme hoşgeldiniz! Amerikan Vergisi, work and travel öğrencilerinin vergi formlarını hazırlayabilecek, imzalayabilecek ve vergi iadelerini teslim alabilecek TEK YASAL Türkçe Amerikan vergi hizmeti veren firmadır.
Amerikan Vergisi bir Amerikan CPA firmasıdır. Dolayısıyla, yasal olmayan hiçbir faaliyette bulunamaz ve yasalara uymayan hiçbir görüş belirtemez. Bu yüzden, Amerikan Vergisi, kanunlar ve IRS tarafından izin verilmemiş, örneğin, vergi iadenizin %’si üzerinden ücret talep edemez veya sizin vergi iade çeklerinizi sizin adınıza nakite çeviremez. Vergi formlarınız ancak Preparer Tax Identification Number (PTIN) almış profesyoneller tarafından doldurulmalıdır. Amerikan vergi hizmeti veren firmalar vergi iade çeklerinizi sizin imzanız olmadan nakite çeviremez veya vergi iadeniz üzerinden komisyon alamaz. Bu tarz çalışan kişi ve firmaların illegal yollarla bunu yaptıklarını unutmayın!
Son zamanlarda pek çok öğrenci veya öğrencilerin ailelerinden çeşitli kişi ve firmalarca hazırlanan vergi formları ve vergi iadeleri konusunda şikayetler almaya başladık. Bu yüzden aşağıdaki uyarılarımızı lütfen dikkate alınız.
1. Formlarınızı e-file edeceğini söyleyen kişilere aldanmayın. Amerikan kanunları work and travel öğrencilerinin vergi formları için e-file imkanı şu anda vermemektedir.
2. Vergi iadenizi illegal yollarla nakite çeviren ve kalan miktarı size ödeyen firmaların, sizin bilgilerinizi kullanarak, IRS’ten, yasalara aykırı biçimde, alabileceğiniz vergi iadesi tutarından fazla miktarda para talep edebileceğini ve illegal olarak alınan kısmı kendi hesaplarına aktarabileceklerini unutmayın. Bu durum IRS’in fazladan alınan vergi iadesi tutarını sizden istemesine yol açacaktır. İllegal olarak alınan vergi iadesinin geri ödenmemesi halinde ise, Amerika’daki banka hesaplarınıza veya eyalet vergi iadesi haklarınıza el koyulmaktadır. Ayrıca, bu tarz alınan vergi iadesi gelecekte ABD’de yaşamanız halinde, çok ihtiyaç duyacağınız kişisel kredinizin çok büyük hasar görmesine yol açmaktadır. O yüzden, yasa dışı firmalar aracılığıyla vergi iadesi almamaya özen gösteriniz.
3. Amerikan vergi hizmeti veren firmaların size vergi formlarınızın kopyasını vermesi gerektiğini unutmayınız. Her zaman vergi formunuzun kopyasını isteyiniz.
Amerikan Vergisi vergi iade sistemi
Amerikan Vergisi sadece form hazırlama ücreti almaktadır. Form hazırlama ücreti form başına, eğer Form W-2’nuz varsa, $40’dır. Form W-2’nuz yoksa, form hazırlama ücreti $50’dır. Bu ücretin dışında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
Vergi iadeleriniz çek ya da banka transferi şeklinde ödenmektedir. Çekleriniz Amerikan Vergisi tarafından teslim alınır ve sizin Türkiye’deki adresinize Fedex, v.b. yöntemlerle gönderilir. Çek ile alınan vergi iadeleri için siz sadece Türkiye’deki bankanıza ödeyeceğiniz çek bozdurma ücretini ödersiniz. Ancak, dilerseniz ve ABD’de banka hesabınız varsa, vergi iadeniz bu hesabınıza transfer edilir. Her iki sistemde de alabileceğiniz vergi iadesinin tamamını alırsınız ve bize sadece form hazırlama ücretini ödersiniz.
Ne kadar vergi iadesi alacaksınız?
ABD’de elde ettiğiniz geliriniz $5,000 – $5,500’ı aşmıyorsa ödediğiniz verginin tamamını geri almayı beklemelisiniz. Bu düzeyin üzerindeki gelirlerde, malesef vergi iadenizin tamamını geri alamayabilirsiniz.
Vergi iadenizi ne zaman alacaksınız?
Vergi iadenizi çek olarak teslim almayı tercih ederseniz, çekiniz tüm bilgi ve belgelerle bize başvurmanızdan itibaren 3-6 hafta arasında size teslim edilecektir. Banka transferini tercih etmeniz halinde, vergi iadenizi daha kısa bir zaman içerisinde alacağınızı unutmayınız.
Form W-2 vs son paycheck
Form W-2 yıl içerisinde çalıştığınız işyerinden ne kadar maaş aldığınızı ve vergi ödediğinizi gösteren bir bilgi formudur. Vergi formlarınızın Form W-2’daki bilgilere göre hazırlanması gerekmektedir. Ancak, son paycheck ile de vergi iade başvuruları yapılabilmektedir. Bu arada son paycheck’teki bilgilerin Form W-2’daki bilgilerle uyuşmayacağını ve alabileceğiniz vergi iadesinden daha az iade alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca, Amerikan firmaları artık Form W-2’ları elektronik ortamda saklamaktadır. Çalıştığınız işyerindeki ilgili kişiye e-mail göndermeniz halinde, size en kısa sürede W-2’nuzu göndereceklerdir.
Eyalet formları
Çalıştığınız eyaletlerin maaşınızdan vergi kesmesi halinde, bu eyaletlerin kendi vergi formları aracılığıyla vergi iadesine başvurabilirsiniz. Genellikle eyaletlere ödenen vergilerin tamamı geri alınmaktadır. Çalıştığınız eyalete ne kadar vergi ödediğinizi Form W-2’da 17. kutuda görebilirsiniz.
Geçmiş yıllara ait vergi iadeleri
Vergi formlarınızı genellikle bir sonraki yıl 15 Nisan itibariyle göndermeniz gerekiyor. Ancak, geçmiş yıllara ait vergi iadelerinizi almak için 3 yıl içerisinde başvurmalısınız. Yani, 2011 yılında Amerika’da çalışmış bir öğrenci, 15 Nisan 2015’e kadar ödediği vergiyi geri alabilir.