HAKKINDA

Amerikan vergi kuralları ile ilgili danışmanlık, vergi formu hazırlama, vergi planlaması ve analizi hizmetleri vermekte olan Türkiye’nin ilk U.S. tax service danışmanlık firması Amerikan Vergisi, Amerikan uluslararası vergi uzmanı Çağrı Kılınç, CPA (Texas License ID: 092263) tarafından kurulmuştur. Çağrı Kılınç, CPA ABD ve Belçika’da KPMG ve Deloitte gibi uluslararası danışmanlık firmalarının Amerikan vergisi bölümlerinde çalışmış ve Amerikan uluslararası, federal ve bireysel vergi alanlarında uzmanlaşmıştır. Certified Public Accountant derecesine sahiptir ve ayrıca ABD ve Türkiye’de iki ayrı muhasebe yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Çağrı Kılınç American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) aktif üyesidir.

Amerikan Vergisi Türkiye’nin ilk U.S. Tax Service hizmeti veren ve IRS (ABD vergi departmanı) tarafından Türkiye’de Amerikan vergi hizmeti verdiği bilinen tek firmadır. Ayrıca, IRS tarafından e-filing hizmeti sunabilme yetkisi (Authorized IRS e-file provider) verilmiş ilk ve tek Türkçe websitesidir. Amerikan Vergisi bu yetkilerine “Certifying Acceptance Agent” ünvanını da ekleyerek, Türkiye’nin ilk ABD vergi kimlik numarası başvurusu kabul eden firması olmuştur.

Amerikan Vergisi, ABD vergi danışmanlığı ve planlaması çerçevesinden, sizin durumunuzu değerlendirerek pek çok senaryo geliştirebilir ve en mantıklı şirket türünü seçmenize yardım edebilir. Ayrıca, durumunuzu sürekli gözden geçirerek, gelecekte pozisyonunuzu değiştirmenize yardım edecektir. Türkiye ve ABD’de sahip olduğunuz firmaların yanısıra, diğer ülkelerde yer alan veya alabilecek firmalar yönünden de vergisel pozisyonunuz değerlendirebilecek ve global vergi pozisyonunuzu belirleyebilecektir.

Amerikan Vergisi vergi formları yönünden benzer vergi hizmeti veren firmalardan çok daha ileri seviyededir. Bireysel (Form 1040, Form 1040-NR) ve kurumsal federal ve eyalet vergi formlarını (Form 1120, Form 1120-S, Form 1065) hazırlamanın yanı sıra, Türkiye’de yaşayan Amerikan vatandaşı ve green card sahiplerinin sahip oldukları Türk ve yabancı firmaların federal bilgi formlarını da (Form 5471, Form 8858, Form 8865) hazırlama hizmeti vermekteyiz. Ayrıca, ABD’de gelir elde eden Türk şirketlerinin vergi formunu (Form 1120-F) ve Türkiye-ABD çifte vergi anlaşmasından yararlanmak amacıyla hazırlanacak vergi formlarını da hazırlama hizmeti veren bir firmadır.

Amerikan vergi kuralları çerçevesinden Türkiye-ABD çifte vergi anlaşması kapsamında, ABD’de ne zaman ticari gelir elde edileceği, ne zaman işyerine sahip olunacağı, yatırım gelirlerinin nasıl vergilendirileceği, çalışanların ABD’ye yaptıkları iş amaçlı seyahatlerden dolayı ne zaman ABD’de ticaret yapıyor kabul edileceği ve tüm bunların potansiyel sonuçları ve çifte vergi anlaşmalarında yer alan diğer pek çok konu için doğru, net ve uzman görüşü vermektedir.